Jeg har tidligere her på siden berettet meget om hvordan vi i min familie benytter naturen. Det vil jeg gerne forsøge at gøre igen, bare med en anden vinkel.
Vi er som selverklærede klimatosser meget involverede i naturen omkring os og vi er som sådan ikke meget for at stige ombord på en flyvemaskine for at svine hele vejen til sydens sol og varme.
Derfor foretrækker vi lokationer der er forbundet med tog - og gerne i Danmark.
Denne gang hed strabadserne en "tur for 2" og en tur til Aarhus, som både skulle byde på natur, by og alt her imellem.
Min fineste oplevelse med Aarhus havde tidligere været dengang, hvor de omlagde Storetorv til skov midt i festugen - denne gang var vi også afsted i festugen, men de havde ikke gentaget kunststykket med storetorv - til min store fortrydelse.
Vi ankom fredag aften og tjekkede ind på vores hotel i aarhus, for derefter fluks at gå en tur til stranden, hotellet vi havde valgt var netop valgt pga. Den fine lokation her og der. Det bliver rent ud sagt ikke finere end dette.
Hotellet lå nemlig midt mellem både strand og skov. Dvs. det lå tæt på marselisskoven og marselisborg slot.
Om aftenen den første dag var vi til festugen, de havde i år lukket pladsen oppe foran musikhuset for at afholde koncerter, samt en street-art udstilling. Det var blandt andet Grisk der havde stået for det.
Generelt for festugen kan det siges at der er en del gode arrangementer, hvor man med fordel kan tjekke hjemmesiden.
Dagen efter var vi ude på Moesgaard for at tjekke det nyligt ombyggede museum. Dette museum kan i høj grad og med fordel tjekkes ud, for de som ikke har været der tidligere. Det er one-of-a-kind og ikke noget vi tidligere har set.
Alt i alt havde vi en god weekend.
ANDRE OPLYSNINGER OM: "Sofie Pedersen"
I Grønne Sider:Inkluder børn i naturen – i den kreative leg – 3 konkrete forslag
en række forslag til hvordan man kan benytte naturen
Den grønne omstilling
En tur i skoven – med familien
ANDRE OPLYSNINGER
I De Grønne Sider:
I Den Grønne Kalender:
I Det Grønne Bibliotek:
I Den Grønne Opslagstavle:
Inkluder børn i naturen – i den kreative leg – 3 konkrete forslag
en række forslag til hvordan man kan benytte naturen
Den grønne omstilling
En tur i skoven – med familien
I Det Grønne Arkiv: